top of page

Методичка автора

За роки письменництва я тестила безліч корисного (і не дуже) софту. Можливо хтось знайде щось корисне для себе. Пропоную коротенькі нариси на тему «що я вже спробувала, забула, а без чого жити не можу».

 

Отже, по-перше, розберімося в термінах. Під письменницьким софтом, я розумію програми та ресурси, що полегшують наше життя та значно прискорюють роботу над текстом й концепцією твору, допомагають долати блок, або тренують креативне мислення.

 

Для зручності я розділила весь софт на категорії.

1. Текстовий Редактор (Word, Pages, WPS Office)

2. Перевірка граматики (Leanguatools, Gramarly)

3. Творча оболонка (Scrivener, Ulysses, yWriter, Liquid Story Binder XE, Final Draft, CeltX, Manuskript, Gingko, Writer's Cafè, True Novelist)

4. Додатковий софт (нотатники, усякі софтики для долання блоку, рендомники, генератори білого звуку та концентрації уваги, майндмепи, озвучування текстів)

5. Платформи для оприлюднення (не зовсім софт , проте я теж їх згадуватиму окремим блоком).

 

Почнемо з текстових редакторів! Хтось працює у Microsoft Word, хтось у Pages (аналог Ворда для Apple), хтось у Гугл докс — теж зручно. А ще є WPS Office, LibreOffice

 

Текстовий редактор найпростіший софт для запису та створення документа, а також приведення його до охайного вигляду! Тут в мене немає улюбленця, я ненавиджу їх усі однаково))

 

По роботі я користуюся Гугл та Ворд, аби вичитувати договори, а от у творчості — справа інша. В Редакторі є кілька корисних функцій.

* По-перше, це можливість слідкувати за змінами у файлі.

 

 • По-друге —  лишати нотатки на полях!

 

Звісно в результаті твір стане строкатим, але саме так я працювала над дисертацією. В редакторах я доводжу файл до стану — висилаю видавництву. Чому? Тому що це швидко та зручно. Проте в редакторах я не пишу!

 

Одразу розкрию секрет — я користуюся спеціальною творчою оболонкою (усі іноземні автори ними користуються, маю кілька знайомих — письменників, що «підсіли» на оболонки). Я називаю їх оболонками, хоча офіційно вони просто додатки, як і решта.

Блок 3. Отож, сьогодні нарешті про творчі оболонки. Що це таке? Це софт, що дозволяє не лише писати, але й зберігати усю супутню інформацію, систематизувати її та конвертувати файл у зручний формат! 

 

Під час роботи над книгою, ми аналізуємо (переварюємо) тонни інформації... Інколи це загальна інформація (історичні дати та місця), іноді спеціальна (наприклад анатомія людини чи медичні протоколи для героя — лікаря), іноді наукова (реплікація ДНК). 

Ці знання необхідні для створення довершеного світу, їх треба десь зберігати, щоб згодом використати. І тут починається імпровізація...

Якась дуже розумна людина вигадала легкий метод, де зберігати знання, систематизувати їх, а головне НЕ ГУБИТИ. 

 

Оболонка — це такий собі віртуальний кабінет, щоб все необхідне було під рукою, і максимально спростити життя автора, скоротивши час та зусилля. 

Не треба створювати безліч тек та каталогів на комп'ютері, все зручненько облаштовано в оболонці. 

 

Ваші нотатки, карти, історичні події, чернетки — все поєднано.

 

Оболонка дозволяє:

 

 • писати в редакторі (можна виставити налаштування і затемнити екран, зосередитися на написанні)

 • редагувати вже написане (виставити маркери й бачити що вже вичитано і який раз)

 • збирати інформацію про героїв, локації, усі супутні знання (вирізки зі статей, хто створює всесвіти оцінить таку зручність).

 • конвертувати вже готові глави за обраними шаблонами в обраний формат!

 • підготувати до онлайн публікацію!

 • робити нотатки, картки, усякі теги й посилання (одним словом робити майндмап)

 • встановити гол та нагадування (писати 500 слів щоденно, наприклад)

 • синхронізувати, щоб писати завжди й усюди.

 • зосередитися лише на писанні (writer mode — прибере все зайве).

 

 

Я випробувала на собі багацького, поки не зупинилася на єдиній. З нею я працюю вже багато років, для договорів, для наукових статей, для книг — вона універсальна. А як в ній гарненько розібратися — можна писати сценарії. Там є спеціальні шаблони. Я використовую Scrivener, але зроблю коротенький огляд усіх, що тестила. Переважна більшість працює на Windows та OS, і синхронізуються з мобільними та рештою девайсів.

Одразу попереджую переважна більшість софту англомовна! Є русифікатори, але я ними не користувалася. Другий нюанс — вони платні, деякі по принципу раз сплати й на все життя, інші вимагають щомісячної ліцензії (Ulysses)

 

Почала я роботу з простенького та надійного  

— yWriter (Windows).

https://ywriter.ru.uptodown.com/windows

 

Шкала від 1-10

— Дизайн 5 — зручно та «без понтів»

— Функціональність — 7

— Можливості — 5

Можливість писати глави та слідкувати за кількістю знаків. Можна створити описи для локацій (сеттінг), анкети героя (щоб потів у 36 главі не забутися колір ого очей чи любить він каву чи чай)). Можна зберегти статті з корисною  інформацією. Як бачите, інтерфейс англомовний (Скріншоти не мої переважно, адже користувалася я цими оболонками давненько). За ключовими словами можна легко знайти персонажа, або ж главу, де він фігурує.

З мінусів — відсутність синхронізації на інших девайсах.

 

NewNovelist

Трохи складніша та з більшою кількістю опцій за попередню. Windows.

Редактор глави більш схожий на класичний Ворд, візуалізація краща. Цікава і корисна опція — можливість створити дошку з замітками для себе! (Оцим я користуюсь частенько).

— Дизайн — 6

— Функціональність — 7

— Можливості — 6

Тут є рендомники вшиті, рендомники імені персонажа. Можливість пошуку через Гугл одразу з оболонки. З мінусів немає синхронізації та ціна.

 

Liquid Story Binder XE by Black Obelisk Software (або просто Обеліск). - https://www.blackobelisksoftware.com/

Користувалася ним довгенько, до Scrivener. Був моїм улюбленчиком. Все зрозуміло та зручно з максимальну візуалізацією. Карки для героїв вже мають шаблони.

 

 

Також можна створити майндмеп. 

 

Можливість вести журнал та синхронізувати з Дропбокс, щоб нічого не втратити. Windows, і на жаль не існує для Андроїда. Отож працювали лише за комп'ютером. Великий + це можливість його потестити 30 днів. На софт навіть можливо знайти русифікатор в інтернеті!

— Дизайн — 9

— Функціональність — 7

— Можливості — 7

 

Celtx — https://www.celtx.com/index.html

Буде цікавий сценаристам, налаштований на написання сценіріїв. 

 

Зараз Келтікс це вже не оболонка, а цілий креативний простір! Де можна зареєструватися та працювати командою над проектом. Тут є картки на все — героїв, сцени, локації, артефакти. Можливість виставити налаштування сцен, коли що в якій сцені має знаходитися. Якщо ви пишете сценарії — Келтікс може бути найкращим рішенням.

Я розробляла ту Хазард, і мені, чесно кажучи, було замало ресурсів. Тому для книг софт не надто зручний.

 

— Дизайн — 8

— Функціональність — 8

— Можливості — 6

Ulyssess https://ulysses.app/ — в кого Apple ця оболонка буде дуже зручною, адже синхронізується між усіма девайсами!

Величезний мінус тут — відсутність шаблонів, тобто ви маєте зробити все. Від структури до базових питань картки героя… а це трохи забере часу. Улісс фокусується на написанні, і ніби допомагає зосередитися.

Улісс дуже схожий на Скрівенер, він створює також віртуальну бібліотеку проєкту. Єдине що, все треба зробити самому, програма не відриває від роботи, але і не допоможе 😃

Я спробувала і полишила Улісс, хоча це цікаве рішення. Він рахує слова, допоможе зробити структуру твору, виставити голл… Один великий мінус — ліцензія щомісячна! Тобто хочете працювати, треба сплачувати.

 

— Дизайн 7 — зручно та трохи порожньо.

— Функціональність — 6

— Можливості — 6

 

Останній на сьогодні, мій улюбленчик (колись ним був)

 

Werdsmith — https://werdsmith.com/

Дуже компактна оболонка, але працює лише з IOS… Мінімалізм з деякими функціями справжньої оболонки.

Як ви напевно здогадалися, моєму улюбленцю я присвячу окремий огляд 😃 Поясню як, що там працює, продемонструю скріншоти роботи, що триває. 

Я вже говорила, що багато років користуюся творчою оболонкою Scrivener. Це зручно та дозволяє накопичувати великий об'єм та сортувати інформацію.

 

https://www.literatureandlatte.com/

Виглядає все наступним чином.

Робоча зона — в центрі

Ліворуч — дерево тек

Праворуч — помітки, зноски, коментарі.

Скрівенер функціонує англійською мовою, та фактично є інтуїтивним, тому орієнтуватися не важко.

От твір у процесі роботи. Гілка дерева поділена на частини, що я створила за власним уподобанням, праворуч видніється — флоукод на музичні твори, що надихають, якщо додати безпосередньо трек — Скрівенер буде грати вашу музику. Ще праворуч вже видно шматки видаленого тексту, також там є мітки.

 

Скрівенер може створити вам дерево за шаблоном, можливо також все налаштувати самостійно.

 

Найкраще що є в Скрівенер, це можливість систематизувати глави та інформацію в зручний спосіб.

 

 

Або створити спільну картотеку з коротенькими Синопсисами.

Скрівенер також може скомпілювати твір з вашими налаштуваннями та конвертувати у потрібний файл. Главам можна присвоювати статус, чернетка, перша редакція т.і. Змінюючи шрифти та колір залежно від потреби. Можна додавати слова для пошуку, робити редагування поділивши робочу зону на два окремих екрани.

 

Огляд можливостей Скрівенер за посиланням:

 

https://youtu.be/Pq-53XEFoNk

 

Робила допис для Телеграм, додам ще сюди. Зайвим не стане. 

?Актуальні конкурси української прози та поезії 

 1. Літконкурс «WorkStory» приймає есе та новели про роботу

  (Дедлайн: 1 березня 2021 року)

  Міжнародний конкурс есе і новел «WorkStory: робота у фокусі літератури», запрошує до участі українських прозаїків віком від 15 до 40+ років.

  "Ви можете розповісти про все, що стосується праці / роботи / професії. Пишіть цікаві історії про ваших рідних і близьких (і про вигаданих персонажів), а також – про життя українських трудових мігрантів», – розповідають організатори."

  ✔️Твори переможців будуть опубліковані в Чикаго. 

  ✔️Детальніше

  https://chytomo.com/litkonkurs-workstory-pryjmaie-ese-ta-novely-pro-robotu/?fbclid=IwAR2ChvtBwnytUjVvGkOT3aUnrE4nwljfAWiacxLIafZ2CxhUCallwCgUEI0
   

 2. Конкурс рукописів від Видавництва «Читай українською»

  (Дедлайн: нема)

  Вимоги: твір написано українською мовою, він є завершеним, він ніколи не видавався досі.

  Пріоритет надається прозі у жанрі фантастики, нон-фікшн (психологія, саморозвиток), дитячій та підлітковій літературі, але розглядаються всі надіслані пропозиції.

  ✔️Детальніше - https://www.facebook.com/chytay.in.ua/
   

 3. Літературний конкурс «Незвичне/Невідоме/Небувале»/ Дитяча проза
  (Дедлайн: 55.01.2021)

  Група «Сонячне місто» проводить Літературний конкурс «Незвичне/Невідоме/Небувале». До розгляду приймаються вірші (до 3) і мала проза (2500-3000 знаків).

  Для участі в конкурсі потрібно розмістити твори на сторінці групи однією публікацією. 
  ✔️За результатами конкурсу планується видання колективної збірки.

  Детальніше - https://www.facebook.com/groups/427226627943837/

   

 1. Фензін «Підвал» розпочинає приймання горор-оповідань до нової збірки «Свині»

  (Дедлайн: 15 березня 2021р. )

  Перевага надаватиметься оповіданням в жанрі екстремального горору (сплаттерпанк)

  Збірка вийде до Гелловіну 2021.

  "До участі у конкурсі не приймаються оповідання, що були раніше надруковані, або опубліковані в Інтернеті. Також, не будуть розглядатися оповідання, що беруть участь в декількох конкурсах (відборах) одночасно. Жодного насильства над дітьми в текстах !!! Ми такого не приймаємо!!!"

  До уваги НЕ будуть прийматися тексти з помилками.

  Мова: українська.

  Обсяг: до 30.000 знаків з пробілами.

  Приймається лише одне оповідання від автора

  Авторам необхідно подати про себе інформацію – ім’я, прізвище, контактні дані, сторінка в соцмережах. Оповідання приймаються на скриньку: hellowin_ua@ukr.net

  ✔️Детальніше - https://www.facebook.com/fanzinpidval

   

 2. «РБЖ Азимут» | Конкурс оповідань у жанрі фантастики

  (Дедлайн — нема)

  Редакція літературного альманаху "РБЖ Азимут" проводить щоквартальний конкурс науково-фантастичних оповідань на задану тему.

  ✔️Розклад і деталі -  http://rbg-azimut.com/contest/index.php

   

 3. Міжнародний літературний конкурс «Гранослов»-2021

  (Дедлайн: 01 квітня 2021 року)

  Стартує приймання творів на Міжнародний молодіжний літературний конкурс «Гранослов-2021». Переможці будуть оголошені у вересні.

  Правила конкурсу: До участі в конкурсі допускаються твори громадян України та іноземців віком від 16 до 35 років(на момент подання конкурсної роботи), які пишуть українською мовою. Не приймаються роботи переможців попередніх років та членів НСПУ.

  ✔️Деталі  - https://litcentr.in.ua/news/2021-04-01-13008

   

 4. Всеукраїнський конкурс «Стань письменником» 2021

  (Дедлайн:  25 січня 2021)

  Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка запрошує юні таланти брати участь у Всеукраїнському конкурсі «Стань письменником»!

  ✔️Сторінка конкурсу Facebook: www.facebook.com/stanpysmennykom/
   

 5. Конкурс фентезійних романів «Супергерой поруч»

  (Дедлайн: 14 бер. 2021)

  Літературна платформа Букнет конкурс фентезійних романів «Супергерой поруч».

  Вимоги: Мінімальний обсяг завершеного твору - 300 тисяч символів з пропусками. Нові твори, які не публікувались у повному обсязі та в будь-якій формі до 01 вересня 2020 року.

  Твори, оригінальною мовою написання яких, є українська мова.

  Під час конкурсу твір публікується виключно на Букнет. В інших місцях не більше 30 тисяч символів."

  ✔️Деталі - https://booknet.com/uk/contests (ТУТ) 

 

 1. Конкурс сучасних любовних романів «Кохання не купити» від Букнет

  (Дедлайн: 07 березня 2021)

  Вимоги до творів: Мінімальний обсяг завершеного твору - 300 тисяч символів з пропусками. Нові твори, які не публікувались у повному обсязі та в будь-якій формі до 01 вересня 2020 року. Твори, оригінальною мовою написання яких, є українська мова. Під час конкурсу твір публікується виключно на Букнет. В інших місцях не більше 30 тисяч символів.

  ✔️Деталі - https://booknet.com/uk/contests (ТУТ)
   

 2. Конкурс рукописів дитячих творів «Дитяча коронація»

  (Дедлайн: 1 квітня 2021 року)

  На Конкурс «Дитяча коронація» приймаються рукописи творів написаних українською мовою у трьох групових категоріях: Дорослі для дітей; Діти для дітей; Діти для дорослих.

  Категорія «Дорослі для дітей». Твори для двох вікових груп: для дошкільнят (до 6 років) для молодших школярів (6–11 років)

  ✔️https://litcentr.in.ua/news/2021-04-01-12925

  12. Beauty and the Beast
  (Старт: 29 Jan 2021; Дедлайн: 04 May 2021)
  Ще один з Букнета англійською мовою. Про вампірів та відьом з обов'язковим акцентом на любовній лінії. Нагороди теж є.
  Деталі - https://booknet.com/en/contests

  ?Більше про конкурси завжди ТУТ - https://litcentr.in.ua/news/1-0-10

bottom of page