top of page

Вітаю!

Це блог сайту Айї Неї, де можна прочитати про творчі новини, а також цікаві статті присвячені міфології та фентезі.

Авторське право своїми словами

Оновлено: 28 бер. 2020 р.

Я ось про що подумала, зважаючи на те, що я — юрист (кандидат юридичних наук), а більшість моїх друзів-френдів — письменники, чому б не зробити серію коротеньких статей присвячених авторському праву ☺️


Все, що зазвичай цікавить нас, письменників на конференціях, семінарах та приватних консультаціях. Починаючи із теоретичного, що таке авторське право, та закінчуючи роялті та подвійним оподаткуванням твору, що був опублікований закордоном. Що скажете, друзі? ;)


Отже, перший пост трохи про авторське право (своїми словами).


Якщо ви письменник, поет чи художник, — твір, що ви створили (книга, вірш, малюнок, вишивка) - є Вашою інтелектуальною власністю та об'єктом Вашого авторського права (про випадки співавторства якось іншим разом).

Зараз маєте відчути полегшення, адже все, що ви створили — захищається законом. Захищаються Ваші права, як автора-творця.

Однак, закон захищає ваш твір як форму (себто вияв творчої думки в матеріальному світі не важливо усний він, письмовий чи графічний), а не ідею. Будь ласка, запам'ятайте це назавжди.


@ Ідея — не захищається @


Це аксіома для всіх країн світу, усіх правових систем. В тому є певна логіка, адже захищаючи ідею — ми обмежуємо людство у творчості :)

Для прикладу вчені виділяють лише 6 або 36 унікальних сюжетів у світовій літературі, решта є запозиченням.


Авторське право — це складова частина права інтелектуальної власності, а воно своєю чергою — складова цивільного права (це розв'язує основне питання: Яким законодавством урегульовані правовідносини у сфері інтелектуальної власності та де шукати про них).

Уявіть кілька кіл або ляльку-матрьошку, для зручності. Закон у законі, право у праві, галузь складається з інститутів.


Основні законодавчі акти (тобто Закони та інші нормативні акти) для авторського права, що треба знати: Цивільний кодекс та Закон "Про авторське право і суміжні права", їх можна знайти на сайті https://rada.gov.ua/

Вони доволі часто оновлюються тому треба стежити за змінами. В Цивільному кодексі — це книга четверта. https://i.factor.ua/ukr/law-54/section-299/


Коли ви щось написали, намалювали, вишили й т.і. - ви вже є учасником правовідносин у сфері авторського права. Бажаєте ви того чи ні. Навіть, якщо заховаєте зошит у шухляду і про нього забудете. Ви вже — автор і ви вже — творець. Це, будь ласка також запам'ятайте. Момент створення вашого твору має ключову роль (не публікації твору і не реєстрації, а сама його створення).


Авторське право існує для захисту прав письменників, поетів, хореографів, музикантів (тих, хто пише саме музику), фотографів, художників, архітекторів та програмістів. Зверніть увагу, мова не йде про співаків, режисерів чи радіоведучих. Це вже суміжне, а не авторське право.


Авторське право регулює лише ряд об'єктів (творів), що є тенденцією світової практики. Не всі об'єкти. Це означає, що в законі не існує буквального переліку всіх можливих творів. Такого переліку і не може існувати, адже творчість — це динамічний процес. Тому не лякайтесь, якщо ви вигадали якусь нову форму новели, а її в законі не знайшли. Вона все одно захищається (інше питання якщо ви створили якийсь механізм унікальний для написання цієї новели — це вже винахід і про нього поговоримо набагато пізніше).


Об'єкти перераховані тут: https://uk.wikipedia.org/wiki/Об%27єкти_авторського_права


Якщо ви створили комп'ютерну програму. Вітаю, вона теж є об'єктом авторського права. Ви її автор одразу, автоматично, з моменту її написання. (Окрім випадків, коли ви своє право продаєте).


Отже, це все на сьогодні. Про момент, коли виникають права на твір, які це права, що таке плагіат, а що таке піратство — поговоримо згодом.3 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

コメント


bottom of page